DoporučujemeZaložit web nebo e-shop

   Jarmilka si k devátým narozeninám nadělila novou image. Jak se vám líbí? heart 

  smiley

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

_____________________________________________

 

___________________________

 

Máme tu první školácké prázdniny. vysvědčení dopadlo výborně, máme samé jedničky a Jarmilky paní učitelka  bude Jáju učit i ve druhé třídě. Moc se na to tešíme, ale teď jsou PRÁZDNINY a to jde škola stranou. O to víc času máme na nenásilnou terapii Jarmilky nemoci. Takže co je nového? 

 

29.8. středa
Logopedie klasika. S a R. Ale prstíky jsme dneska procvičovaly celé odpoledne. Jarmilka se seznamovala s temperama a malovala na oblázky, které jsme si přivezly od moře. Při tom jsme si procvičily orientaci v prostoru (před, za, vedle...) a v čase (povídaly jsme si o tom, co bylo na dovolené, co před ní, co po ní, za jak dlouho bude škola..). Měly jsme moc hezký i když náročný den. 

 

28. úterý

Cvičily jsme logopedii, nová slovíčka na písmeno S, převážně na slabiku "se".  Jarmilka byla dneska v pohodě a hodně povídala při hře s plyšáčky. Vůbec jí nevadí, když jí přeruším hru a potichu jí poopravím výslovnost. Klidně to třikrát zkusí a až když se jí to povede, pokračuje ve hře. 
Jemnou motoriku cvičila při třídění mušliček z dovolené. 
Grafomotoriku si procvičila při pohádce "Matýsek a Jája" a zkusila si nakreslit tchoře. smiley
Hrubou motoriku si protáhla na kanoistickém tréninku, tak už jsem doma ani nic nevymýšlela. 
Znovu jsme hrály hru "nechytej míček"  na slova příbuzná. (viz čtvrtek 23.8.)


27.8. pondělí

Dnes se nám dařilo docvičit gymnastiku pusinky až na třetí pokus. blush Pusinka ani ouška nějak nechtěly Jáju proslouchat. Procvičily jsme hlásku S na začátku slov a aby se Jáje spravila nálada, víc jsme se zaměřily na R, které se nám daří výborrrrně. yes Umíme perfektně říct větu "Jarmilka je krásná." smiley
Vytiskla jsem Jarmilce obrázek, který si vybarvila podle návodu.
Povídaly jsme si o tom, co se dělá ráno, v poledne, večer. Orientace v čase dělá Jáje pořád trochu problém. 
Taky jsme si zkusily projet cestu do školy a pak si vyprávět, co po cestě můžeme vidět. Chtěla jsem Jarmilce ukázat záchytné orientační body, podle kterých by mohla trefit do školy, kdyby musela jít sama. Vidím to dost beznadějně, ale naštěstí to zatím nemusíme řešit. 

25.-26.8.

Stále pilně cvičíme hlásku S. Každé ráno po gymnastice mluvidel nacvičujeme slovíčka a pak během celého dne trénujeme při každé příležitosti. Probraly jsme 8 cvičení v Šimonovi. Vyprávíme podle obrázku, hrajeme Kimovu hru, dolaďujeme na dvou hrách to nešťastné hláskování a na dalších dvou hrách procvičujeme sluchovou paměť. 
V sobotu šla Jarmilka pozdě spát, protože jsme se zdržely na oslavě dědových narozenin, tak v neděli spíš posedává a moc toho nenacvičila. Ale hrubou motoriku si procvičila v něděli na koníkách, tak to vůbec nevadí. Motoriku prstíků cvičila na modelíně a při říkance na cvičení prstů. 

 

24.8. pátek

Jarmilka dnes malovala nahřátým voskem. Práce ji nadchla a moc se jí dařilo. Po rozcvičeení pusinky jsme nacvičovaly slova začínající na "S" prakticky po celý den. Jarmilka taky vyprávěla podle dalšího obrázku z šimonových listů a trpělivě opakovala každé nepovedené slovo, dokud neznělo správně. Trochu se nám začaly motat hlásky La R. Jarmilka je různě zaměňuje. Vyslovuje krásné R, ale v místech, kde by mělo být L. - marý (malý), revý (levý), rozbira (rozbila) - opravila na lozbira. smiley
Ouška jsme cvičily při dalším vyprávění podle obrázku, kdy já jsem vyprávěla a Jarmilka ukazovala na obrázku, o čem mluvím. Pak jsme taky zkoušely novou hru. Jarmilka má kartičky, já ťuknu jednou až čtyřikrát o stůl a Jarmilka hledá obrázek s příslušným počtem slabik. To se nám docela dařilo. Pak jsme zkoušely to samé, ale obrázky jsem Jarmilce vyhláskovala. Na tom musíme ještě zapracovat. wink 

 

 

23.8. čtvrtek

 Tak krize po dovolené je definitivně zažehnaná. Sehnala jsem Šimonovy pravocní listy č. 6. Už jsme je jednou měly, tak máme některé kartičky dvakrát. Tím víc se s nima dá dělat. Jarmilka nadšeně spolupracuje, samá se hlásí o procvičování a žádný úkol pro ni není dost dlouhý.
V logopedii jsme cvičily R a S a gymnastiku mluvidel. 
Ouška jsme cvičily zároveň s motorikou při házení míčkem, kdy na určité slovo Jája nechytá. protože se nám dařilo skvěle, úkol jsme si po chvíli ztížily a Jarmilka nechytala i na slova příbuzná. Taková příprava na vyjmenovaná slova. Když nechytáme na slovo "mák", nechytáme ani na slova "makový, máček, makovice...". Chvilku to trvalo, než se do toho Jarmilka vpravila, ale teď mám docela problém ji zabavit, abych to tu dopsala. Pořád se dožaduje jmenování příbuzných slov. smiley

 

22.8. středa

Jarmilka opět spolupracuje, i když s mírnou nechutí. V logopedii se i to S dařilo lépe, hlavně na začátku slov. R po hláskách K a T jde skvěle. 
Prstíky Jája dnes cvičila při výrobě šatiček z krepáku. Hrubou motoriku jsme cvičily při šermu se smotaným krepákem. Jarmilka dokonce v zápalu boje dokázala vyskočit na sedačku po zadu. yes 
Orientaci v prostoru jsme cvičily při malování podle šipek. Jarmilce se moc nedařilo, musela jsem jí dost pomoci. Pro soustředění jsem jí dnes připravila několik logických úkolů a jednu hru na logiku v internetu.  

21.8. úterý

Jarmilka je nesoustředěná a roztržitá. Gymnastiku mluvidel jsme zvládly na druhý pokus. V logopedii na hlásku S Jarmilka vůbec nespolupracovala, nesnažila se, hrála divadýlko jak je zklamaná že se jí nedaří. Při hlásce R naopak excelovala, ta nám jde skvěle. yes
Nakreslila spoustu obrázků voskovkama na hrubší papír. Máme tu nádobí, zimu, panáčky, ZOO, motýlka s pejskem, kytičku a srdíčko, 2 princezny a houby. 

 

20.8. pondělí

Jarmilka dostala novou modelínu. Je složená z drobných lepivých kuliček. Vyrobila spoustu figurek a tak jsme prstíky procvičily. Taky dnes vystřihla předkresleného delfínka, nalepila si ho na svůj výkres moře a přizdobila vším, na co si vzpomněla, že patří na pláž. 
V logopedii se nám výborně daří říkat R. Méně už hláska S, ale stále ji trénujeme. My se nevzdáme. Na cvičení bylo dnes moc horko, ale o to víc Jarmilka povídala a učila se. 

12.-19. 8. dovolená

Hrdě a radostně se chlubíme, že jsme zvládly celou dovolenou každý den cvičit gymnastiku mluvidel, logopedii, namalovaly jsme spoustu obrázků, trénovaly jsme jemnou motoriku a denně jsme si procvičily i hrubou motoriku při plavání v moři a líném tenisu. Celou dovolenou se Jarmilka sama ptala na správnou výslovnost a trpělivě opakovala třeba i čtyřikrát každé slovíčko, než se jí povedlo vyslovit správně. heart Naučily jsme se správně vyslovit slovo krrrrab podle našeho pobřežního kamaráda. yes
Ob den jsme si opakovaly, co bylo včera, co děláme dnes, co budeme dělat zítra. 
Asi pětkrát jsme si zkusily vytleskávání rytmu a dvakrát jsme hrály hru na způsob "všechno lítá, co peří má".
Několikrát si Jarmilka sama přinesla sešit na procvičení matematiky a četly jsme spolu slabikář z první třídy.
15.8. jsem celý den i s tatínkem procvičovali orientaci na Plitvických jezerech

11.8. sobota
Ráno opravdu pečlivá gymnastika mluvidel, povídání logopedie hláska "S" (která stále moc nejde) a hláska "R" která se daří líp a líp. Prstíky se cvičily sami při závěrečném balení a přípravě minihraček do auta. Paměť jsme cvičily při jmenování mořských živočichů. (Naše oblíbená věta, prodloužená vždy o jedno slovo:  1."V moři žije ryba." 2. "V moři žije ryba a krab." 3. "V moři žije ryba, krab a delfín." ...).
Ouška a pozornost jsme cvičily při známé hře na způsob "Všechno lítá, co peří má." pozměněnou pro naše potřeby na "Na dovolenou si vezeme." smiley

 

10.8. pátek

Během přípravy na dovolenou jsme stihly v logopedii dopilovat hlásku "R". Daří se nám ho docela pěkně vyslovovat po hlásce "t" a "k"(traktor, strom, kroj, kraj, kravička, krokodýl...)
Obratnost jsme trénovaly při písničkách. 
Jemnou motoriku jsme cvičily při vaření. Jarmilka pomáhala čistit zeleninu, rozklepnout vajíčko a mísit těsto. 
Orientaci v čase jsme dnes opravdu pečlivě nacvičovaly při povídání o dovolené. (Sbalily jsme včera, sbalíme dnes, připravíme zítra...)
Sluchové vnímání jsme cvičily při vytleskávání rytmu a taky při přehrávání lidových písniček na e-klavíru. Kdy hraju Jarmilce známé písničky a Jája hádá, která to je. 

9.8. čtvrtek

Dnes jsme cvičily v logopedii, samozřejmě po gymnastice mluvidel jen hlásku "S". Jarmilce se daří  se střídavým úspěchem, dnes o moc lépe, než včera. Posílám poděkování za obrázky a kratičké video, jak s nimi pracujeme.  Slovíčko "zase" jsme vydržely opakovat celou cestu do krámu i zpět. 
Trénovaly jsme i orientaci v čase. Jarmilce už jdou výborně řadit obrázky na téma "Co bylo nejdříve a co potom". 
Prstíky a oko-ruka jsme cvičily na mikádu. Protože se nám včera vytleskávání nedařilo, celý den to po chvilkách zkoušíme. Stále se stejným výsledkem. Když mě Jája vidí, jde jí to dobře, když to jen slyší, vytleská úplně jiný rytmus. 

Hrubou motoriku jsme dnes moc necvičily. Jarmilka je od rána unavená a polehává. Večer jsem jí dala uklidňující masáž a snad to bude zítra dobré. 

8.8.středa

Učily jsme se skákat snožmo a taky po jedné noze. Docela se nám dařilo. Jarmilka dnes neměla zájem o molitanové míčky ani o líný tenis a byli jsme na dlouhé vycházce, tak jsem tomu dnešní cvičení přizpůsobila. 
V logopedii jsme znovu opakovali slovíčko "zase", které Jarmilka umí perfektně vyslovit, ale nemá ho zafixované a při běžném hovoru ho nepoužije a říká skomoleninu znějící jako"hatě". Máme na to už svůj zvyk z každodenní cesty do školy. Jmenujeme všechno, co vidíme: "zase lavička, zase strom, zase děti, ...." a společně se slovíčkem "zase" trénujeme i výslovnost všech dalších slov. smiley Dnes šel tatínek s námi a byl to pro něho zajímavý zážitek. smiley Jemnou motoriku dnes Jarmilka cvičila na modelíně. Vyrobila spoustu panáčků krásného tučňáčka a taky pár dortíků (na jednom je opět vidět tučňáček, Jarmilky nový objev). 
Šikovnost oči-ručky jsme cvičily na mikádu a našem včerejším objevu
Ouška jsme trénovaly opět při vytleskávání rytmu. (V různém rytmu a hlasitosti 3x tlesknu, Jarmilka poslouchá a pak to zkusí zopakovat.) A zkoušely jsme i sluchovou paměť, kdy já jmenuju 8 až 10 předmětů, jeden tam řeknu dvakrát a Jarmilka řekne který. Na rozdíl od vytleskávání rytmu se nám to daří až moc. Vymyslíme něco těžšího. yes

7.8. úterý

 Našly jsme novou pomůcku na jemnou motoriku, sluchovovu paměť, logopedii a hlavně pro zábavu. Špendlíky na nástěnku a houbička nám výborně posloužili pro známou hru logik, pro skládání mozaiky, procvičování sčítání s přechodem desítky, sluchovou paměť(vyjmenuju pět barev a Jarmilka je pak poskládá v pořadí, v jakém je slyšela)  a  pořád ještě objevujeme, co všechno se s nimi dá dělat. smiley Prstíky dnes trénovaly opravdu celý den. 
V logopedii jsme procvičovaly hláskování a opět slova s písmenky "S". tentokrát jsme hledaly zvířátka, které mají v názvu "S". 
A nezapomněly jsme na náš úkol ze včerejška  a procvičily si pojmy "za" a "na" při hře na aranžování podle písemného úkolu.

 

 

6.8. pondělí

Zvládly jsme toho opravdu hodně. Gymnastiku mluvidel dělala Jája s tatínkem (a maminka jim do toho kecala smiley). Trénovaly jsme "S, Š, a naše oblíbené R". 
Prstíky jsme procvičily pi spoustě her. Mimo jiné hru s kostkou a knoflíky (popsáno 30.7.). Jarmilka už docela šikovně zmačká a zpátky rozloží papírek od kinder čokolády jednou rukou. 
Na obrázcích a pomocí učebnice jsme opakovaly prostorovou orientaci. Trochu se nám plete "na" a "za", protože to Jarmilka vyslovuje stejně a tak ty pojmy zaměňuje. Na papíře se pojem "za" moc dobře neprocvičuje, tak na zítra něco nachystám. 
Hrubou motoriku Jája cvičila při líném tenise a při spoustě her s molitanovými míčky. Mimo jiné hod na cíl, chytání míčků, dokonce žonglování. 

 

4.-5. 8. víkend

Dělaly jsme toho tolik, že jsme se na net nedostaly a píšu až v neděli večer. Levou a pravou ordientaci jsme cvičily na obrázcích a taky na nové on-line hře na oblékání. Vyrobily jsme z krepáku krásné jablíčko pro červíka Marušku, zvládly jsme logopedii, motoriku jsme cvičily při líném tenise a taky jsme vymyslely spoustu her s molitanovými míčky. Nezapomněly jsme ani na naše skládací slova s obrázky

 

3.8. pátek

Tatínek přijel a Jarmilka se měla čím pochlubit. Nacvičily jsme nová slovíčka a bezvadně jsme natrénovali orientaci v prostoru pomocí úkolových kreseb, které tisknu Jarmilce na míru.  Prstíky nás taky poslouchají o moc líp, tak se Jarmilka mohla pochlubit co všechno už jde. Dokonce se už sama češe. smiley Na nejbližší dny chystám Jarmilce další obrázky, tentokrát pro orientaci v čase. 

2.8. čtvrtek

Dnešek máme poznamenaný bráchovým úrazem. Na brigádě si uřízl kus prstu, má to zašité, tak snad to bude dobré. V tom zmatku jsme stihly jen ráno gymnastiku mluvidel, logopedii, vyprávění pohádky a popis obrázků. Prstíky Jarmilka procvičovala při přebírání čočky na zítřejší oběd. Večer mi ještě přečetla kus kapitoly o žárlivém starším bratříčkovi a já jí jdu dočíst, jak to dopadlo. smiley

1.8. středa

Dnes jsme vyměnily knížky v knihovně. Vybraly jsme si z edice Moje první čtení knížku Já chci taky do školy.Každý večer bude číst Jarmilka první tři věty a zbytek maminka. Přece jen jsou prázdniny a máme toho učení i tak dost. Na procvičení prstíků si Jarmilka vybrala svoje první vyšíváníčko, tak snad se bude dílo dařit. V logopedii stále kysneme na hlásce "S", ale je to čím dál, tím lepší. 

31.7. úterý 

Prázdniny se nám lámou do druhé poloviny a my stále pilně cvičíme. Dnes jsme kromě sluchu nic nového nezaváděly. Takže ke všem ostatním cvičením přidávám jen sluchovou novinku. Položím na stůl obrázky slov s různým počtem slabik. Např. pes- kolo - veverka - brontosaurus.  Pak vytleskávám počet slabik a Jarmilka hledá slovo. Docela se nám dařilo. yes Taky jsme přidaly v počítání, ve kterém Jarmilka ke konci roku trošku plavala. Do teď Jája počítala jen když si o to sama řekla, ale podle jejích dnešních výsledků se zdá, že budeme muset častěji. Ale to doženeme, ony všechny děti o prázdninách hodně zapomenou (doufám wink

30.7. pondělí

Tak jsme zase o jeden den šikovnější. Jarmilka dnes hodně cvičila prstíky na různé říkanky. Taky jsme se pokoušely o novou hru. Na podložku jsme nakreslily 8 řad čtverečků, které nešly úplně přesně rovnoběžně. Na začátek každé řady jsme položily knoflík a já jsem házela kostkou. Každý hod je jen pro jeden knoflík. Jarmilka dala prstíky na knoflíky a nesměla je sundat. Musela vždy jen jedním prstíkem postoupit o počet čtverečků, hozených kostkou. No, moc nám to nešlo, ale pobavily jsme sesmiley V logopedii stále opakujeme hlásku "S", která moc nejde a hlásku "R", která se nám naopak daří výborně. Vynechaly jsme dnes grafomotoriku, ale Jarmilka maluje moc hezky, tak si s tím nelámu hlavu. 

29. 7. neděle

Logopedie se nám dařila se střídavým úspěchem, ale nemůže být každý den posvícení. Nejde o výsledek, jde o to, že trénujeme a že nás to baví. Dnes jsme skoro celý den hláskovaly slova. Jarmilka se sama chodí ptát, jak se řekne po písmenkách knížka, ale zopakovat jí to nejde. Máme spoustu nových témat na roztříhané obrázky. Jemnou motoriku dnes Jarmilka cvičila na modelíně a taky si vyzdobila sklenici od přesnídávky barvou na sklo. Máme zbrusu novou sestavu na provičení obratnosti při písničce a moc nám to jde. 

28.7.sobota

No jo, zase je sobota a skoro není co psát. Nevynechaly jsme gymnastiku mluvidel a jemnou motoriku si Jarmilka procvičila při výrobě zmrzlinky z barevných papírů. Procvičily jsme si hlásky  "R" a "S" a tygříka podle obrázku.  Jinak se nám ale moc nedařilo. Jarmilka si chce hrát, protože je doma taťka a já si myslím, že jeden den se to určitě nezblázní. Taky si ráda odpočinu od vymýšlení různých procvičování. 

 

27.7. pátek

Přijel tatínek, tak nebylo tolik času na psaní. O to víc jsme cvičily. Ukázaly jsme taťkovi rozcvičku mluvidel, prstíky jsme cvičily na malování prsty do mouky a hrubou motoriku během cvičení při hudbě. Jarmilka dnes zase trénovala hláskování slov pomocí obrázků, protože už zase říkáme tygříkovi "kydřík". Už víme, že nesmíme vynechat ani den. Prodloužili jsme nacvičování sluchové paměti na opakování řady slov.  

26.7. čtvrtek

Jarmilce se zalíbil nový způsob cvičení prstíků: Do jedné ruky vezme papírek, třeba od kinder čokoládky a bez pomoci druhé ruky ho zmačká a pak rozloží. Vydržela by u toho celé odpoledne. Zapamatuju si to jako zábavu při dlouhých jízdách v autě. smiley Jinak v logo se nám dnes moc nedařilo. Snažíme se procvičovat to nešťastné "S", ale mmoc nám to nejde. Zato "R" je čím dál tím lepší. yes 

25.7. středa

Tak jsme zase procvičily všechno. Tenhle deník  je skvělá motivace, aby to člověk neflinkal. smiley K motorice patří i obratnost nohou, a proto dnes Jarmilka cvičila šikovnost prstíků nohou. Jednoduše zmačkané novinové papíry a kolik to přinese zábavy. A když se jí to tolik dařilo, dali jsme si i s bráchou Jirkou soutěž kdo nasbírá víc papírů. Samozřejmě vyhrála Jarmilka. Nejmenší a nejrychlejší. yes 

24. 7. úterý
Jarmilka vyráběla město  ve vodní hladině. prstíky máme pro dnešek procvičené. Logopedii jsme zvládly na jedničku, hrubou motoriku právě cvičí na tréninku kanoistů a pro ouška jsme si dnes připravily popletené vyprávění. Já povídám pohádku a když tam něco "popletu", tak Jarmilka tleskne a opraví to. Třeba: Karkulka sbírala borůvky. - tlesk - Docela se nám to dařilo. V rámci možností. smiley

23.7. pondělí
Dnes jsme s Jarmilkou strávily krásný den. Byly jsme ve městě, svezly jsme se na parníku a koupily jsme si nové plavky a záchrannou vestu. Na parníku jsme jely stejnou trasu, jakou Jarmilka nedávno ujela proti proudu na kanoi a Jarmilka moc hezky vyprávěla, jaké to bylo. Už vím, kde viděla lekníny, kde kvůli rybářům museli přejet na střed řeky a taky kde si trenér namočil čepici do vody, aby se ochladil. smiley
 Pusinku jsme cvičily ráno i večer, natrénovaly jsme Jarmilky podpis, naučily jsme se hláskovat slovo "otočila" (Místo zkomoleného "očotyla") a prstíky jsme cvičily při navlékání korálků a zavazování všech cípů plaveček. 

22.7. neděle

Přišla jsem na nový způsob, jak cvičit Jarmilce prstíky. Loupe pistáce. smiley Jinak je vše při starém a nezapomínáme na nic (doufám).
 

Celý týden by se dal shrnout asi takhle:

1. Gymnastiku mluvidel jsme zvládly cvičit 9x.
2. Hrubou motoriku jsme pomocí her a kanoistického tréninku cvičily 1 hodinu denně (s výjimkou tří dnů, kdy byla Jarmilka nemocná).
3. Grafomotrika - Jarmilka strašně ráda maluje, naučila se kreslit spoustu nových obrázků a namalovala nejméně 4 obrázky na papír A3 denně. yes
4. Sluchové vnímání jsme zvládly za tento týden 6x po půl hodině a jednou necelých 5 minut. K tomu samozřejmě denně půl hodiny čteme knížky od Eduarda Petišky. I tak je to málo. Polepšíme se. wink

5. Příprava na ČJ - rozkládání slov na hlásky jsme zvládly tento týden opravdu bravurně. Zvlášť od čtvrtka, kdy jsem Jarmilce vystříhala první skládanku podle obrázků. yes
6. Logopedie se nám tento týden dařila prakticky non-stop. Jarmilka od rána do večera spolupracuje, ptá se na správnou výslovnost slov při každém povídání, má trpělivost 4x zopakovat jedno slovo, než ho vysloví dobře a pak teprve dokončí větu. 
7. Paměť jsme trochu zanedbaly. Jarmilku to zrovna moc nebralo a já jí o prázdninách nechci do ničeho nutit. Jednou nebo dvakrát jsme si zahrály "rozvíjení vět" (kdy já řeknu třeba "maminka jde" a Jája opakuje a přidá "Maminka jde do kuchyně." já opakuju a přídám "Naše maminka jde do kuchyně." atd..)

 

 

 

21.7.

Tak jsme zase stihly všechno procvičování. Jarmilka sama začala zkoušet vyslovovat "R". Snad tím nic nezkazíme, když jsem jí ukázala že "R" vznikde z hlásek "TD" - "tdaktotd, stdom, tdpaslíček". Ještě víc než měsíc se nebudu mít s kým poradit, tak mám strach, abych něco nepokazila. Ale na druhé straně "S" se nám nedaří a tohle šlo rychle. Jarmilka potřebuje aspoň občas zažít, že ta snaha má nějaké výsledky.  
Prstíky jsme cvičily na borůvkách. Ouška při rozkládání slov na hlásky a hrubou motoriku při běhání po lese a líném tenisu. Užily jsme si vyloženě prázdninový den. heart

20.7.

Dnes se nám moc nedařilo. No jo, nemůže být každý den posvícení. smileyJarmilku zaujalo sestavování slov pomocí obrázků a o nic jiného nemá zájem.  Zvládly jsme všechno procvičování, ale hry na hrubou a jemnou motoriku Jarmilku dnes vůbec nebavily. Sice mě poslechla, ale dělala to bez chuti a nadšení jako obvykle, tak jsem to radši  vzdala. Naštěstí Jarmilka ochotně pomáhá s domácností. Přišla mi podávat brambory, když jsem je škrábala na oběd, pomáhala vyklízet myčku, čistit zeleninu na salát a při tom se vždycky najde prostor na povídání. Takže řeč a ouška jsme zvládly procvičit i dnes. smiley

Aspoň na tréninku se Jarmilce dařilo. Začíná s ostatními cvičit rychlé starty. Díky soustředění, které absolvovala na začátku prádnin se hodně zlepšila. Individuální trénink vyměnila za společný se zkušenějšími dětmi a i když  jim v mnohém ještě nestačí, zvládá se zapojit. 

19.7. 2012

Tak jsme toho zase stihly hromadu. Jája je šikovná, dá se s ní dělat hodně věcí. Prstíky jsme cvičily na korálkové mozaice, v logopedii stále opakujeme "s" (jak to ta paní logopedka dělala, že Jája měla tu hlásku ve škole vždycky čistčí, než doma? sad) Hrubou motoriku jsme teď pár dní vynechaly, protože Jája byla nastydlá, ale ode dneška už zase cvičíme na hudbu a Jarmilku to moc baví. Sluch jsme dneska cvičily při flétničce a taky jsme sluchem rozlišovaly slovíčka, která si tu uložím pro další použití, kdyby hlava zapoměla. smiley 

mísa x míša; sílí x šílí; kos x koš; miss x myš; most x mošt; ves x veš; sup x šup; sok x šok; blesky x blešky 
Moc by se nám hodil šikovný malíř, který by nám tyhle obrázky znázornil jednoduchými symboly. Nevíte o někom? smiley

 

HURÁ: yesNarazila jsem na internetu na skvělou pomůcku proti komolení slov. enlightenedJednoduché a přitom k nezaplacení!!! Jednoduše se pod obrázek napíše text a svisle se rozstříhá. Jarmilka pak skládá písmenka a obrázek napoví, jestli jdou správně seřazená. Okamžitě jsem radostně Jarmilce vyrobila první obrázek - samozřejmě toho našeho nešťastného tygříka. Ten se nám nedaří zapamatovat už rok. Jarmilka se ani nemohla dočkat, co to pro ni zase vymýšlím a brala mi to málem od nůžek. Ani animáček ji neodlákal od nové hry. A už nad tím mudruje, že to písmeno "K" na začátek asi nepatří. smiley Děkuji ZŠ Na rovině za hromadu skvělých nápadů. 

 

18.7. 2012

Dneska jsme měly opravdu nabitý program. smiley Nacvičovaly jsme výslovnost číslic, které mají písmenko "s". - šest, sedm, osm, deset. Znovu trénujeme slovo Tygr. Je to totiž Jarmilky oblíbený plyšáček a vůbec se mu nelíbí, když mu říká kydřík . Zkoušíme pomalu vytleskávat rymus, který Jarmilka zaznamená jen sluchem. Jemnou motoriku jsme dnes trénovaly na vlasech kukuřice. Jarmilka z nich plete copánky. Fotky dnes nemám, nic jsme nefotily. Dočetly jsme knížku Neviditelná Zuzanka a začaly jsme číst Helenka a Princezna

 

17.7. 2012

Jarmilka cvičila jemnou motoriku. Cvičíme denně všechno. Jemnou i hrubou motoriku, logopedii, gymnastiku mluvidel, sluch. Aby to nebyla nuda, vymýšlím si pokaždé nějakou hru a podle toho, jak to Jarmilku "bere", ji opakujeme, nebo vyměníme za něco nového. Maršmeláci Jarmilku bavily. foto1, Luckažirafa, sova, formule, pštros a indián s šípy, človíček a ježek na chůdách, ježek, kvočna a kuře, pávJarmilka vynechala trénink na kanoích, protože nastydlá. Snad už v pátek bude fit. 

 

 !!! 15.7. 2012 !!!

Jarmilka se vrací z tábora na kanoi. Gratulujeme, ujela to proti proudu až do domovské loděnice. V táboře nabrala stopařku (malou myšku, která se jí schovala v kanoi), ale po cestě ji "vysadila" do vody a v klidu a bez nehody dojela až do Týna, kde už jsme na ni čekali s mobily, připraveni fotit i natáčet. Video z příjezdu a mapu trasy hrdě přidávám. dorazila unavená, ale spokojená. smiley

 

5.7. 2012

Jarmilka odjela na vodácký tábor na soutok Vltavy a Lužnice. Máme to za ní kousek a rádi jsme přijali pozvání vedoucích a přijeli jsme se na Jarmilku podívat. Je tam spokojená, užívá si se zdravými dětmi soutěže a hry. 
Děti jsou výborný kolektiv. Starší pomáhají mladším, netoleruje se tam žádné posmívání a nadávky a naopak se tam běžně děti navzájem chválí a povzbuzují. Vedoucí nikdo nechválí, ale podle mně si to zaslouží ze všech nejvíc. Mají s dětmi svatou trpělivost, neztrácí smysl pro humor ani v situacích, kdy bych já asi vybuchla a ke každému dítěti se chovají jako k jedinečné bytosti.  Jsem upřímně ráda, že jsme takový klub našli a že nám tam Jarmilku vzali navzdory časovému vytížení i Jarmilky nemoci. yes
Zatím přikládám fotky z odjezdu na tábor a fotku čepičky, kterou uháčkovala Jarmilce její trenérka (sedí na pozadí fotky). 

 

1.7.2012

 

Hned první prázdninový den Jarmilka jako nejmladší hosteska předávala ceny vítězům Quadriatlon World Cup 2012.

Zvládla to skvěle, žádná tréma, užila si to. Starší hostesky i pan předseda na ni byli milí, moc za to děkujeme. Zádrhel nastal, když vítěz jedné kategorie loudil při předání ceny pusinku.  Loudil by marně, ale když diváci začali svorně skandovat "pusu, pusu" tak se jí od zčervenalé nejmladší hostesky přece jen dočkal. Byl jediný, takže mu ještě jednou gratulujeme. 
Moc děkujeme všem pořadatelům za krásný zážitek. 

Fotky

 

 

Co se nám už daří:


Jarmilka citlivěji vnímá některé zvuky. (Syčení vody z kohoutku, letadla, fén, pískot ždímačky, štěkot pejska, některé motory..). Už od miminka začala vyděšeně křičet, kdykoli něco takového zaslechla.  Zvykla si na to, co jí opravdu vadí reagovat s klidem - zůstane potichu a zacpe si uši.

 

Obratnost a hrubou motoriku jsme začali rozvíjet opravdu příjemným způsobem. Posuďte sami.

 

  

Další fotky z hipoterapie přidám do galerie naší rodiny.

Nejvíc práce a času nám zabere nácvik sluchového vnímání (pro upřesnění: Jarmilka NENÍ neslyšící - jen jinak vnímá to, co slyší.) Našli jsme pár rad na internetu, něco poradily naše zlaté lékařky.

Tohle je naše zvukové pexeso. 10 krabiček od sirek, z nich vždy dvě a dvě chrastí úplně stejně.
 

 

 

Chodíme k řece, kde se Jarmilka učí rozlišovat zvuky při své oblíbené hře - házení kamínků.
1. Povídáme si, jak velký kamen udělá "velké šplouch", malý kamínek jen tak tiše žbluňkne. Pak to zkoušíme.
2. Posloucháme, jestli neuslyšíme ptáčky, žáby, nebo kachny. 
3. Jarmilka se otočí, brácha hodí kamínek do vody a Jarmilka řekne, kdy to žbluňklo.  (To se nám zatím moc nedaří, ale my do toho přijdeme. )
4. Jarmilka dobře počítá, takže i toho jsme využili. Spočítáme kamínky v ruce a pak počítáme, kolik jich "žbluňklo" do vody. Zatím to jen zkoušíme, ale časem bych chtěla dojít k tomu, že se Jarmilka nebude dívat a jen sluchem bude počítat každý kamínek a "hlídat, jestli ji mamka nešidí a hodila opravdu všechny".

 

Zatím se nám vůbec nedaří sluchem rozlišovat podobná slůvka, tak to trénujeme. Jarmilka má vyrobenou plácačku s obličejíkem smějící se panenky.  Poslouchá jak vyslovuju jednotlivá slova. Když ho vyslovím správně, zvedne plácačku, když ho vyslovím špatně, neměla by reagovat vůbec. Plácačka by měla zůstat dole, Jarmilka by měla jen zavrtět hlavičkou, nebo nejlépe neudělat NIC. Špatná výlovnost se nás netýká. Jsme teprve na začátku, takže zatím se nám daří více méně náhodně. Čas nám ukáže.

Také navštěvujeme logopedickou školu, kde Jarmilka nacvičuje řeč s trpělivou paní Tomkovou. Fotky a podrobnosti ještě doplním - zatím jsme se na logopedii nefotili. 
Doma jednoduše docvičujeme zadané úkoly. Snažíme se cvičit tak, aby si Jarmilka neuvědomovala, že se učí. Třeba to ukazujeme panence, která by ráda věděla, co je to logopedická škola. Nebo to dokonce učíme Sárinku (náš voříšek).

A to je prozatím všechno. Samozřejmě, že toho děláme mnohem víc, ale ostatní nápady zatím nemáme nafocené. Budu sem postupně přidávat další.

 

Co se nám už daří:

  1. Jarmilka se skamarádila s koníkem Teem a sama ho už ovládá. Umí vysedávat, držet rovnováhu v klusu, umí vést Tea kam chce aby šel, umí i trochu řídit rychlost, jakou koník jde, nebo kluše.
  2. Jarmilka v září nastupuje do základní školy logopedické v Týně nad Vltavou. Úspěšně absolvovala všechny testy školní zralosti a vyšetření.
  3. Nacvičily jsme spolu hlásky F, V, Ch, H a L.
  4. Na naší oblíbené hře s kamínky už Jarmilka sluchem rozpozná, jestli do vody spadl větší, nebo malý kamínek. Teď zkoušíme na větší žbluňknutí zareagovat. Třeba zvednout ruku, nebo tlesknout, nebo zakřičet "teď".
  5. Naučily jsme se relaxovat a vědomě uvolnit svaly.
  6. Cvičíme už na hudbu. Většinou na písničky Dády Patrasové. Jarmilka se lépe soustředí.

______________________________________________________________________

 

 

 Malujte s Jájou

Malují si vaše děti rády? U nás je to jednoduché. Klikněte nejdříve na pastelku a pak myší malujte po bílé ploše.
 Obrázek se vymaže když kliknete na nápis Clear Pad.

  


 

Nejnovější fotečky

  

  

 

Na pouti

 

Voda je voda.

Pyšný táta

 

 

  

Pro inspiraci ostatním maminkám. Jarmilka se naučila  stejně jako kdysi její brácha pojmenovat jednotlivé prstíky pomocí básničky.

 

Paci paci pacičky  

Paci paci pacičky, ruce na nich prstíčky.     I

Paleček je malý silák, co by bez něj ruka byla?

Kdo nám dělá ty-ty-ty? Ukazovák maminky.

Prostředník je nejdelší, aby viděl na všechny.

Co ten prstík parádníček? Jmenuje se prsteníček.

Ruka není celičká bez malého malíčka.

Paci paci pacičky, už znám všecky prstíčky.

 

Ráda tancuje " kolo kolo mlýnské" , ale zpívat nechce, to musí všichni okolo, jen ne ona.  Jen když se jí nepodaří na tancování vylákat nikoho, chytne našeho voříška Sárinku za přední tlapky a to se potom cosi jako " Kouo kouo mí-ký " přece jenom ozve.

Kromě jídla miluje všechny domácí práce, ráda vysává koberce, vytírá (čímkoli a  cokoli), věší zmiňované prádlo, uklízí, vaří, pere, ... ale pánové, netěšte se, do svatby jí to určitě přejde. 

Tak to je asi  všechno, co by se o ní dalo napsat, jak se přihodí něco nového, určitě stránky doplním. 

Jarmilka a míchaná vajíčka

Na prvním plese (Jarmilka je ta v oranžovo-modré vestičce)

 

 

 

 

Jarmilka s  bráchou